Pages Menu


Categories Menu
Giełda – mityczne miejsce

Giełda – mityczne miejsce

Okazuje się, że jeśli chodzi o Giełdy Papierów Wartościowych to najważniejsza z nich jest giełda nowojorska. Jej siedziba jest na Wall Street i przed nią stoi wielki pomnik byka. Każdy słyszał o tej giełdzie i każdy wręcz słysząc słowo giełda przed oczami ma właśnie to miejsce. Powstało o nim mnóstwo obrazów filmowych, gdzie giełda była głównym miejscem akcji lub epizodycznym – miejscem pracy, któregoś z bohaterów a także seriali. Zawód maklera także jest jednym z tych zawodów, które rozpalają wyobraźnię każdego człowieka.

Bowiem pracownik Giełdy Papierów Wartościowych to osoba, która zarabia duże pieniądze. Co prawda jest to okupione ogromnym stresem i ryzykiem, ale warto jest podjąć to wyzwanie, bowiem nagroda jest naprawdę adekwatna do włożonego wysiłku. Dlatego też każdy kto choć raz przeszedł koło jakiejkolwiek Giełdy Papierów Wartościowych chciałby tam wejść, zobaczyć to od środka i najlepiej tam zostać. Poczuć tę atmosferę, poczuć tę adrenalinę i zobaczyć jak to jest obracać naprawdę dużymi pieniędzmi, oglądać spektakularne sukcesy giełdowe i być świadkiem gorzkich porażek. Takie sytuacje także były tematem niejednego filmu i serialu telewizyjnego. Niektórzy znają to z życia.

Wiecej

Warszawska giełda

Warszawska giełda

A może tak Giełdy Papierów Wartościowych jako miejsce, w którym powiększymy swoją fortunę? Przecież to o wiele lepszy i co ważniejsze całkowicie legalny sposób na inwestowanie.

Czy jest w tym jakiś haczyk? Oczywiście. Aby dobrze, z zyskiem, inwestować na giełdzie trzeba naprawdę wiedzieć, jak się to robi. To nie ruletka, to coś co wymaga znajomości rynku finansowego, gospodarki a czasem nawet polityki międzynarodowej. Trzeba mieć naprawdę olbrzymią wiedze i niezłą intuicję, aby Giełdy Papierów Wartościowych były dla nas przyjazne.

Albo trzeba mieć dobrego maklera po swojej stronie, osobę, która nam dobrze doradzi i zarobi dla nas duże pieniądze.

Warto zauważyć, bo może nie każdy to wie, że Giełdy Papierów Wartościowych są na całym świecie. W tym także oczywiście w Polsce. Polska giełda znajduje się w stolicy, czyli w Warszawie. Kiedy Polska była Republiką Ludową wówczas giełda nie funkcjonowała. Jej działalność wznowiono dopiero w 1991 roku i od tamtej pory działa bez przerwy.

Tutaj można obracać akcjami zarówno spółek skarbu państwa, jak i obligacjami spółek prywatnych. Działanie Giełdy Papierów Wartościowych w każdym kraju jest takie samo, a więc tak jak wszędzie jest także w Polsce.

Wiecej

Czym jest giełda?

Czym jest giełda?

Okazuje się, że wielu z nas nie wie co robią pracownicy Giełdy Papierów Wartościowych, kim są i jak ważna jest ich praca, jak bardzo dochodowa oraz co się tam właściwie dzieje.

Oczywiście warto zacząć od tego, że Giełdy Papierów Wartościowych istnieją na całym świecie. Nie tylko w Stanach Zjednoczonych, które nam się z giełda kojarzą najbardziej, ale i w najbardziej egzotycznych zakątkach naszego globu. Oczywiście taka giełda istnieje także w Polsce. Jej działanie zostało wznowione w 1991 roku czyli w dwa lata po ważnych przemianach ustrojowych w naszym kraju.

Na takich giełdach wszyscy mniej więcej robią to samo. Praca maklera giełdowego w Indiach czy Australii wygląda tak samo, jak w Berlinie czy Nowym Jorku. Kupuje on i sprzedaje w imieniu swojego klienta akcje czyli obligacje skarbu państwa lub spółek prywatnych. Gra na giełdzie bo tak te transakcje możemy nazwać inaczej jest czymś bardzo skomplikowanym i wymagającym znajomości rynku. Akcje kupuje się głównie po to, aby na nich zarobić, więc po to aby w odpowiednim momencie je sprzedać z zyskiem. Tak mniej więcej wygląda praca każdej Giełdy Papierów Wartościowych. Powstał już o tym niejeden film i serial, bo zawsze interesowało to ludzi.

Wiecej

Giełda Papierów Wartościowych

Giełda Papierów Wartościowych

Działalność Giełdy Papierów Wartościowych w Polsce została wznowiona w Warszawie, 16 kwietnia 1991 roku czyli już ponad dwadzieścia lat temu, niedługo po przemianach ustrojowych w naszym kraju.

Na czym polega działalność Giełdy Papierów Wartościowych zarówno w Polsce, jak i na świecie oraz co takiego istotnego jest w tej organizacji, instytucji i do czego jest ona ludziom potrzebna?

Otóż przede wszystkim należy pamiętać o tym, że giełda papierów wartościowych – nie tylko polska, ale każda – to rynek na którym maklerzy dokonują w imieniu swoich klientów zakupów bądź też sprzedaży papierów wartościowych. Czym są papiery wartościowe? Przede wszystkim do papierów wartościowych zaliczamy akcje, są to inaczej obligacje skarbowe – czyli obligacje Skarbu Państwa, wypuszczane przez państwowe spółki i firmy, oraz obligacje korporacyjne – czyli obligacje spółek i firm prywatnych. Inne rodzaje akcji to warranty, opcje a także certyfikaty inwestycyjne.

Zawód maklera giełdowego zawsze był jednym z tych, które wiązały się z olbrzymim ryzykiem ale także była to ciekawa praca, pełna adrenaliny i można było naprawdę dużo zarobić pracując w tym zawodzie. W myśl powiedzenia, że kto nie ryzykuje ten nie pije szampana wielu decydowało się na ryzyko.

Wiecej