Pages Menu


Categories Menu
Czym jest giełda?

Czym jest giełda?

Okazuje się, że wielu z nas nie wie co robią pracownicy Giełdy Papierów Wartościowych, kim są i jak ważna jest ich praca, jak bardzo dochodowa oraz co się tam właściwie dzieje.

Oczywiście warto zacząć od tego, że Giełdy Papierów Wartościowych istnieją na całym świecie. Nie tylko w Stanach Zjednoczonych, które nam się z giełda kojarzą najbardziej, ale i w najbardziej egzotycznych zakątkach naszego globu. Oczywiście taka giełda istnieje także w Polsce. Jej działanie zostało wznowione w 1991 roku czyli w dwa lata po ważnych przemianach ustrojowych w naszym kraju.

Na takich giełdach wszyscy mniej więcej robią to samo. Praca maklera giełdowego w Indiach czy Australii wygląda tak samo, jak w Berlinie czy Nowym Jorku. Kupuje on i sprzedaje w imieniu swojego klienta akcje czyli obligacje skarbu państwa lub spółek prywatnych. Gra na giełdzie bo tak te transakcje możemy nazwać inaczej jest czymś bardzo skomplikowanym i wymagającym znajomości rynku. Akcje kupuje się głównie po to, aby na nich zarobić, więc po to aby w odpowiednim momencie je sprzedać z zyskiem. Tak mniej więcej wygląda praca każdej Giełdy Papierów Wartościowych. Powstał już o tym niejeden film i serial, bo zawsze interesowało to ludzi.

Wiecej

Różne Giełdy Papierów Wartościowych

Różne Giełdy Papierów Wartościowych

Kiedy jest się młodym marzy się o różnych rzeczach, między innymi o tym, kim chce się zostać w przyszłości. Ktoś chce być lekarzem, a ktoś inny prawnikiem, jeszcze inni marzą o karierze sportowej/ Okazuje się, że wielu młodych chłopców chciałoby być maklerami. Bowiem niesamowita atmosfera Giełdy Papierów Wartościowych, ze swoimi mitycznymi historiami, wielkimi sukcesami i niebotycznymi zyskami oraz zdarzającymi się tam także dotkliwymi porażkami skusiła już niejednego.

Duże ryzyko, ale także duży zysk, gdy umie się dobrze inwestować – tak w skrócie można opisać działanie każdej Giełdy Papierów Wartościowych. Ta najbardziej znana to oczywiście giełda nowojorska. Jednakże nie każdy wie, że Giełdy Papierów Wartościowych są prawie wszędzie. W Polsce oczywiście też. Polska giełda zlokalizowana jest w Warszawie i działa znów nieprzerwanie od 22 lat, odkąd jej działanie zainaugurowano w 1991 roku.

W Polsce także obraca się akcjami, bo na tym polega zadanie Giełdy Papierów Wartościowych. W naszym kraju także można zrobić spektakularną karierę maklera giełdowego, albo po prostu zarobić duże pieniądze na sprzedaży akcji skarbu państwa lub akcji prywatnych spółek giełdowych. Warto się tym więc zainteresować i zacząć inwestować.

Wiecej

Giełda Papierów Wartościowych

Giełda Papierów Wartościowych

Działalność Giełdy Papierów Wartościowych w Polsce została wznowiona w Warszawie, 16 kwietnia 1991 roku czyli już ponad dwadzieścia lat temu, niedługo po przemianach ustrojowych w naszym kraju.

Na czym polega działalność Giełdy Papierów Wartościowych zarówno w Polsce, jak i na świecie oraz co takiego istotnego jest w tej organizacji, instytucji i do czego jest ona ludziom potrzebna?

Otóż przede wszystkim należy pamiętać o tym, że giełda papierów wartościowych – nie tylko polska, ale każda – to rynek na którym maklerzy dokonują w imieniu swoich klientów zakupów bądź też sprzedaży papierów wartościowych. Czym są papiery wartościowe? Przede wszystkim do papierów wartościowych zaliczamy akcje, są to inaczej obligacje skarbowe – czyli obligacje Skarbu Państwa, wypuszczane przez państwowe spółki i firmy, oraz obligacje korporacyjne – czyli obligacje spółek i firm prywatnych. Inne rodzaje akcji to warranty, opcje a także certyfikaty inwestycyjne.

Zawód maklera giełdowego zawsze był jednym z tych, które wiązały się z olbrzymim ryzykiem ale także była to ciekawa praca, pełna adrenaliny i można było naprawdę dużo zarobić pracując w tym zawodzie. W myśl powiedzenia, że kto nie ryzykuje ten nie pije szampana wielu decydowało się na ryzyko.

Wiecej